SAKİNE DÜZCE

Hakkında

2007 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğt. Fak. Okul Öncesi Öğr. Bölümünü bitirdikten sonra, 2012 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğt. Fak. Resim – İş Öğretmenliği lisans bölümünden derece ile mezun olup, 2015 yılında M.Ü. Eğt. Bil. Ens. Güzel Sanatlar Eğt. Böl. Anabilim Dalında Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.2018’de Yeditepe Üniversitesi Doktora Programına başlayan sanatçı; Ulusal ve uluslararası birçok karma resim sergilerine katıldı. Sanat ve sosyal sorumluluk projelerinde yönetici ve katılımcı olarak yer alan sanatçının çeşitli ödülleri bulunmaktadır. Eğitim, Sanat, Kongre ve Sempozyum çalışmalarına, sözlü sunum ve bildiri ile katılan sanatçının sanat eğitim alanında çeşitli makaleleri yayınlandı. Sanatın Yedi Rengi Derneği ve Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği üyesi olan sanatçının; Prof. Dr. Erol Bulut ile birlikte hazırladığı “Cumhuriyet Dönemi (1923 – 1950) Türk Eğitim Sistemi İçinde Resim Sanatı ve Resim Dersleri” adlı Kitabı 2018 yılında yayımlanmıştır. Sanatın farklı alanlarında çalışmaları bulanan sanatçı; öğrenciliğinin yanı sıra özel atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir.

About

After earning a degree from Eskişehir Anadolu University, Faculty of Education, and Department of Preschool Teaching in 2007, she graduated from Marmara University, Atatürk Education Faculty, Arts and Crafts Teaching with a high grade in 2012. In 2015, she completed her master’s degree program with a thesis at Marmara University, Institute of Educational Sciences, Department of Fine Arts Education. Beginning a Ph.D. program at Yeditepe University in 2018, the artist has participated in several national and international group painting exhibitions. The artist, who took part in art and social responsibility projects as a manager and a participant, has received several awards. She has attended congresses and symposiums on both education and art with presentations and papers. Moreover, the artist has published articles in the field of art education. She is a member of the Seven Colors of Art Association and the Fine Arts Union Painting Association. She also published a book entitled “Painting Art and Painting Lessons in the Turkish Education System in the Republican Era (1923-1950)” together with Prof. Dr. Erol Bulut in 2018. Sakine Duzce has worked in different art fields and has been continuing to produce artworks in her private workshop alongside her ongoing education.

Sanat Çalışmaları Hakkında

Sanat çalışmalarında özellikle kadın , doğa ve yaşam üzerinde yoğunlaşan Sanatçı; Toplumsal yaşamdan aldığı kesitleri, hayatın döngüsel değişiminde kadın kimliğini, yaratılışı, farklı yorumlarla, farklı sanat uygulamaları ile bazen gerçekçi bir dille, bazen soyut olarak tuval ve farklı malzeme üzerine aktarıyor.
Doğada ki yaşamın renklerini ele alarak insan ve toplum kimliği üzerindeki etkisini sorguluyor. Bu sorgulamayı yaparken; Biz kimiz? Ne kadar özgürüz? Yaşamın neresindeyiz? Evren döngüsü siyah beyazdan mı ibarettir ? Gibi sorulara cevap ararken; İç dünyasındaki zihinsel coşkuyu, isyanı dışa vurarak, yaşamsal objeleri göründüğü gibi değil, kendisinde bıraktıkları etkileşime ve estetik anlayışa göre resmeder. Doğada ki yaşamın renklerini ele alarak insan ve toplum kimliği üzerindeki etkisini sorguluyor. Bu sorgulamayı yaparken; Biz kimiz? Ne kadar özgürüz? Yaşamın neresindeyiz? Evren döngüsü siyah beyazdan mı ibarettir ? Gibi sorulara cevap ararken; İç dünyasındaki zihinsel coşkuyu, isyanı dışa vurarak, yaşamsal objeleri göründüğü gibi değil, kendisinde bıraktıkları etkileşime ve estetik anlayışa göre resmeder.

About Artworks

The artist who focuses especially on women, nature and life implements the sections of the social life, the female identity in the cyclic transformation of life and the creation of female identity in her artworks by using various interpretations and artistic methods such as reflecting ideas on a canvas and paper sometimes in a realistic manner or by sometimes applying them abstractly. She is questioning the colors of life in nature and the impacts of them on people and society. While doing this questioning, as she efforts to find answers to the questions like “Who are we?”, “How free are we?”, “Where are we in life?”, “Does the universe consist of black and whites?”; she expresses her ideas with enthusiasm and with the rebellion underlying in her inner world by painting as how she perceives the worldly objects with her aesthetic perception, not as they appear.

Share This